Zakończyliśmy przewidziany na 2019 rok Projekt „Konferencje – Zrozumieć autyzm”. Obejmował on cykl konferencji na terenie Polski we współpracy z Międzynarodowym  Stowarzyszeniem Studentów Medycyny. ( IFMSA Poland).

Projekt dedykowany był przyszłym lekarzom, lekarzom, pedagogom i psychologom, a jego celem było przybliżenie, poszerzenie oraz zapoznanie z najnowszymi doniesieniami naukowymi dotyczącymi medycznych aspektów zaburzeń ze spektrum autyzmu.

A teraz po kolei.

 

Rozważania o etiologii przybliżyła nam Pani dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska (Prodziekan ds. Nauki Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego).

 

 

 

Ujęcie autyzmu somatycznie przekazała nam Pani  dr hab. n. med. Ewa Emich-Widera (Kierownik Oddziału Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego, krajowym konsultantem w dziedzinie neurologii dziecięcej).

 

 

 

 

Bardzo ważnym zagadnieniem, któremu poświęcono uwagę było przedstawienie najnowszych doniesień medycznych oraz podzielenie się doświadczeniem dotyczącym chorób współistniejących z ASD. Wykład poprowadziła  psychiatra i psychoterapeuta Pani Iwona Maciaszczyk oraz Psychiatra i psychoterapeuta Pan Adam Moniakowski. Wykłady były bardzo inspirujące, ponieważ  specjaliści  ogromną wiedzę wzmacniali omawianiem przypadków medycznych ze swojej praktyki.

 

 

Doktor n. med., diagnosta autyzmu Pan Krzysztof Wilczyński przywołał podejście do autyzmu w ujęciu historycznym. W bardzo ciekawy sposób uświadomił słuchaczom, że zaburzenie ze spektrum autyzmu nie jest zaburzeniem nowym, było tylko nie opisane w sposób naukowy, a istnieje od wieków.

 

 

 

Wykłady, które są bardzo ważne z punktu widzenia słuchaczy to, praktyczne podejście do analizy objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu. Przedstawiła je Członek Zarządu Fundacji Vivere Aude,  psycholog i logopeda Pani Marzena Mandziej.

 

 

 

Dzięki wykładowi Pani  Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO Anety Wojciechowskiej, która skupiła się na objawach najmłodszych, dokonano przeglądu objawów autyzmu i ich wpływu na funkcjonowanie.

 

Konsekwencją tych wykładów było omówienie przez diagnostę autyzmu, Panią Darię Gujską standardów diagnozy całościowego zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu na świecie i zmian w opisie autyzmu  ICD 11, które zostało wydane w 2018 ,w Polsce powinno zostać wprowadzone na początku 2022.

 

 

 

Dzięki obecności na konferencji  Kierownika  Zakładu Poradnictwa i Seksuologii,   Pana Profesora Zbigniewa Izdebskiego został poruszony bardzo ważny temat seksualności osób z ASD. Dzięki wykładowi o seksualności osób niepełnosprawnych i osób z ASD , problem ten przestaje być tematem tabu . Mamy nadzieję, że przestanie być tematem trudnym dla lekarzy, psychologów czy terapeutów, a przede wszystkim wśród rodziców. Osoby z ASD w obszarze seksualności pozostają pozostawione same sobie. Niestety rodzice wypierają ten obszar życie swojego dziecka, a uświadamianie dotyczące kontroli popędu często przychodzi za późno.

Na proces diagnozy i terapii wpływają różne czynniki wzmacniające i zakłócające, dlatego też wykład na ten temat był niezbędny. Świadomość tych czynników pozwala na efektywniejsze prowadzenie diagnozy i terapii ASD na co wskazała Pani Marzena Mandziej.

W trakcie konferencji Dyrektor Centrum Diagnostycznego, psycholog Pani Marta Miętus  przedstawiła zintegrowany  proces terapeutyczny. Podzieliła się również z słuchaczami doświadczeniami z prowadzenia terapii. Pani psycholog i terapeuta Paulina Gołaska zwróciła uwagę na wpływ relacyjności na terapię w zaburzeniach ze spektrum autyzmu.

 

 

Za nami dużo zdobytej wiedzy i dużo wymiany poglądów. Wzbogaceni o cenne doświadczenia mamy nadzieję wykorzystywać ja w pracy i dzielić się z innymi.

Dziękujemy studentom  IFMSA Poland za wspaniałą współpracę.

Szczególne podziękowania dla lokalnych koordynatorów:

Julii z Poznania
Julii z Łodzi
Karolinie z Zielonej Góry
Dominice z Katowic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej zdjęć…

Dodaj komentarz