Konferencje „Zrozumieć Autyzm” już za nami!

Zakończyliśmy przewidziany na 2019 rok Projekt „Konferencje – Zrozumieć autyzm”, który obejmował cykl konferencji na terenie Polski we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny (IFMSA Poland).

Projekt dedykowany był przyszłym lekarzom, lekarzom, pedagogom i psychologom, a jego celem było przybliżenie, poszerzenie oraz zapoznanie z najnowszymi doniesieniami naukowymi dotyczącymi medycznych aspektów zaburzeń ze spektrum autyzmu. A teraz po kolei:

 

Rozważania o etiologii przybliżyła nam Pani dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska (Prodziekan ds. Nauki Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego).

 

Ujęcie autyzmu somatycznie przekazała nam Pani  dr hab. n. med. Ewa Emich-Widera (Kierownik Oddziału Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego, krajowym konsultantem w dziedzinie neurologii dziecięcej).

 

Bardzo ważnym zagadnieniem, któremu poświęcono uwagę było przedstawienie najnowszych doniesień medycznych oraz podzielenie się doświadczeniem dotyczącym chorób współistniejących z ASD. Wykład poprowadziła  psychiatra i psychoterapeuta Pani Iwona Maciaszczyk oraz Psychiatra i psychoterapeuta Pan Adam Moniakowski. Wykłady były bardzo inspirujące, ponieważ  specjaliści  ogromną wiedzę wzmacniali omawianiem przypadków medycznych ze swojej praktyki.

 

Doktor n. med., diagnosta autyzmu Pan Krzysztof Wilczyński przywołał podejście do autyzmu w ujęciu historycznym. W bardzo ciekawy sposób uświadomił słuchaczom, że zaburzenie ze spektrum autyzmu nie jest zaburzeniem nowym, było tylko nie opisane w sposób naukowy, a istnieje od wieków.

 

Psycholog i logopeda, członek zarządu Fundacji Vivere Aude zaprezentowała praktyczne podejście do analizy objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu. Na proces diagnozy i terapii wpływa wiele różnorodnych czynników, mogą one być zarówno wzmacniające jak i zakłócające. Znajomość tych uwarunkowań pozwala na efektywniejsze prowadzenie diagnozy i terapii ASD na co wskazała Pani Marzena Mandziej.

Dzięki wykładowi Pani  Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO Anety Wojciechowskiej, która skupiła się na objawach najmłodszych, dokonano przeglądu objawów autyzmu i ich wpływu na funkcjonowanie.

 

Konsekwencją tych wykładów było omówienie przez diagnostę autyzmu, Panią Darię Gujską standardów diagnozy całościowego zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu na świecie i zmian w opisie autyzmu  ICD 11, które zostało wydane w 2018 ,w Polsce powinno zostać wprowadzone na początku 2022.

 

Dzięki obecności na konferencji  Kierownika  Zakładu Poradnictwa i Seksuologii,   Pana Profesora Zbigniewa Izdebskiego został poruszony bardzo ważny temat seksualności osób z ASD. Dzięki wykładowi o seksualności osób niepełnosprawnych i osób z ASD , problem ten przestaje być tematem tabu . Mamy nadzieję, że przestanie być tematem trudnym dla lekarzy, psychologów czy terapeutów, a przede wszystkim wśród rodziców. Osoby z ASD w obszarze seksualności pozostają pozostawione same sobie. Niestety rodzice wypierają ten obszar życie swojego dziecka, a uświadamianie dotyczące kontroli popędu często przychodzi za późno.

 

W trakcie konferencji Dyrektor Centrum Diagnozy i Terapii VIVERE AUDE, psycholog Pani Marta Miętus  przedstawiła ideę zintegrowanego procesu terapeutycznego. Podzieliła się swoimi doświadczeniami z prowadzenia terapii.

 

Za nami dużo zdobytej wiedzy i dużo wymiany poglądów. Wzbogaceni o cenne doświadczenia mamy nadzieję wykorzystywać ja w pracy i dzielić się z innymi.

Dziękujemy studentom IFMSA Poland za wspaniałą współpracę.

Szczególne podziękowania dla lokalnych koordynatorów:

Dodaj komentarz