Książki i filmy dla dzieci o ASD

W tym artykule chciałam się skupić na książkach i filmach o ASD dla dzieci. Autyzm jest zaburzeniem złożonym, które jest trudno zrozumieć dorosłym, wciąż pojawia się tu wiele niewiadomych i prowadzonych jest wiele badań, dzięki czemu zdobywamy coraz większą wiedzę. Ale skoro trudno mówić prosto o tak złożonym zaburzeniu jak spektrum autyzmu to w jaki sposób wytłumaczyć dzieciom, szczególnie tym najmłodszym, co to jest autyzm?

Jest parę książek jak i krótkometrażowych filmów próbujących wytłumaczyć co to jest autyzm, oto one:

Amazing things happen

Animacja została stworzona przez Kolumbijczyk Alex Amelines mieszkającego w Wielkiej Brytanii przy współpracy z różnymi specjalistami z zakresu zaburzeń ze spektrum autyzmu, między innymi Tonnym Attwoodem, światowej sławy ekspertem od autyzmu, co gwarantuje merytoryczność ten animacji, warto też wspomnieć, że dostała ona wiele nagród.

Film ten był tworzony z myślą o dzieciach w wieku 7-11 lat ale tym bym się akurat nie sugerowała, ponieważ na pewno nie jeden dorosły również powinien obejrzeć ten film. Animacja ta w sposób bardzo prosty i obrazowy przedstawia czym jest zaburzenie ze spektrum autyzmu, pojawia się wiele porównań np. do xboxa co powinno trafić do dzieci.

Pokazane jest jak wygląda świat i życie osób z ASD, ich zachowania i postrzeganie świata oraz to jak powinniśmy się zachowywać aby takiej osobie pomóc.

Ulica sezamkowa: Poznajcie Julię (Seesam street: Meet Julia)

Serialu dla dzieci „Ulica Sezamkowa” ze swoimi mapetami chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, jest z nami już bardzo długo i cały czas nie przestaje zaskakiwać!

Serial ten od początku poruszał tematy ważne, edukując dzieci, tak jest i tym razem do grona mapetów dołącza Julia, która ma autyzm. Twórcy serialu chcieli „oswoić” swoich widzów z tym jak zachowują się osoby ze spektrum autyzmu i starają się tłumaczyć różne zachowania w prosty sposób, ale przede wszystkim stawiają na akceptację. Pokazane są różne zachowania, które mogą występować u dzieci z ASD, które są tłumaczone przez inne dzieci Żółtemu Ptakowi, który na początku bajki jest ignorowany przez Julię i nie rozumie co się dzieje. Myślę, że forma jest przystępna dla najmłodszych, a po takiej bajce to już rola rodzica, nauczyciela czy terapeuty aby jeszcze porozmawiać z dzieckiem o tym co to jest ASD.

„Sesame Street and Autism: See Amazing in All Children”

Zostańmy jeszcze chwilę przy „Ulicy Sezamkowej”. Zanim Julia pojawiła się w serialu telewizyjnym, najpierw miała swój debiut w książkach cyfrowych wydanych w 2015 roku.

Książki te miały na celu pokazanie cech charakterystycznych dla osób z autyzmem. Julia została odebrana bardzo pozytywnie przez czytelników, dlatego twórcy uznali, że warto wprowadzić ją do serialu.  Warto również poznać tą odsłonę historii Julii.

Świry, dziwadła i Zespół Aspergera. Autobiografia nastolatka z Zespołem Aspergera - Jackson Luke

Jak wskazuje tytuł książka jest napisana przez nastoletniego chłopca z ASD. Książka ta porusza takie zagadnienia jak: wykluczenie z grupy szkolnej, przezwiska, przemoc, a także inne trudne doświadczenia. Pokazuje jak świat odbiera osoba z autyzmem w okresie dorastania, z czym się spotyka i jak to odbiera. Uważam, że książka ta jest dobra dla nastolatków, aby mogli choć trochę zrozumieć z czym się spotykają ich rówieśnicy ze spektrum autyzmu.

„Inny niż wszyscy” Per Nillson

Książka opowiada o Oskarze, który ma zespół Aspergera, ale nie on jest głównym bohaterem i narratorem tej powieści, jest nim jego kolega z klasy Dawid.

Dawid podczas trwania całej książki zastanawia się i stara znaleźć odpowiedź na pytanie co to znaczy, że ktoś jest inny i czy ktoś w ogóle jest „normalny"?

Podczas czytania można poznać całą klasę Oskara i ich podejście do jego autyzmu. Oskar zawsze różnił się trochę od innych dzieci: lubił ład, porządek, spokój, oraz samotność, ale klasa się do tego przyzwyczaiła. Nauczycielka powiedziała dzieciom, że Oskar ma zespół Aspergera i starała się wytłumaczyć co to znaczy. Wtedy właśnie Dawid zaczął się zastanawiać co to znaczy, że ktoś jest inny.

Opowiadanie tej historii z punktu widzenia innego dziecka, Dawida, może pozwolić zrozumieć innym dzieciom, że między ludźmi występują różnice, a ta książka pokazuje właśnie różnice międzyludzkie.

Wydawnictwo rekomenduje tą pozycję dla dzieci w wieku 6+.

Daria Gujska
Certyfikowany diagnosta ADOS-2
Członek Zarządu Fundacji Vivere Aude

Kraina Uważności - Agnieszka Pawłowska

Polecam te serię książek. Szczegónie spodobała mi się "Nietoperzyca Kaja i piękno uważności". Wielokrotnie wykorzystuję tą pozycję w pracy terapeutycznej z dziećmi. Książka pozwala mi w jasny i zabawny sposób przekazać dzieciom jak wyjątkowa może być nasza różnorodność. Rozmawiamy o tym, że każdy ma w sobie coś pięknego i o tym, by rozwijać w sobie swoją siłę i poczucie własnej wartości.

Cała seria książek Agnieszki Pawłowskiej daje nam gotowe narzędzia, które są pomocne w tłumaczeniu otaczającego nas świata oraz w spojrzeniu na siebie przychylniejszym okiem.

 

 

Marta Kowalska
Pedagog specjalny,
Dyrektor Przedszkola Wiatr w Żagle